Poszukiwanie złóż kopalin oznacza zespół przedsięwzięć zmierzających do odkrycia złoża i do jego rozpoznania, tzn. uzyskania bardziej szczegółowych wiadomości dotyczących złoża. Poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin jest jednym z najważniejszych zadań służby geologicznej. Ponieważ poszukiwania są często prowadzone na terenach mało poznanych pod względem geologicznym, zakres prac związanych z poszukiwaniem i rozpoznaniem złoża obejmuje:
– zbieranie danych dotyczących budowy geologicznej obszaru poszukiwań, .
– opracowanie koncepcji poszukiwawczej lub rozpoznawczej,
– sporządzenie projektu prac poszukiwawczych lub rozpoznawczych,
– sporządzenie dokumentacji geologicznej złoża i ocena jego przydatności gospodarczej.
Celem poszukiwań górniczych, jak już powiedziano, jest bądź znalezienie miejsc występowania i zbadania złóż kopalin użytecznych, bądź też dokładniejsze zbadanie złóż już poprzednio odkrytych. Bliższe zbadanie złóż już odnalezionych jest konieczne w celu ustalenia ich:
– głębokości zalegania,
– grubości,
– stopnia zanieczyszczenia, zawodnienia i innych geologicznych warunków zalegania,
– zasobów,
– przemysłowej i gospodarczej wartości.
Prace poszukiwawcze są kosztowne. Dlatego należy rozpoczynać poszukiwania od sposobów najmniej kosztownych, a dopiero w miarę uzyskiwania pomyślnych wyników można przystępować stopniowo do sposobów bardziej kosztownych, jednak tylko w tym przypadku, gdy jest to nieodzowne. Zależnie od sposobu prowadzenia robót poszukiwawczych poszukiwania dzielą się na:
– geologiczne,
– geofizyczne,
– robotami górniczymi.
Poszukiwania geologiczne i geofizyczne mają na celu odszukiwanie nowych złóż, poszukiwania natomiast robotami górniczymi – badanie znalezionych złóż z punktu widzenia ich wartości przemysłowej i warunków eksploatacji górniczej. Przy wszystkich wymienionych rodzajach poszukiwań obowiązuje prowadzenie dzienników poszukiwawczych.
Stosunkowo najmniej kosztownymi robotami poszukiwawczymi są poszukiwania geologiczne i dlatego od nich rozpoczyna się z zasady poszukiwanie złóż, a dopiero po uzyskaniu pozytywnych, wyników należy zacząć kosztowniejsze poszukiwania górnicze.
Leave a reply