Rodzaj kopaliny określa się badaniami chemicznymi, mineralogicznymi lub petrograficznymi pobranych próbek. Jakość kopaliny ustala się na podstawie charakterystyki technologicznej jej próbek, tzn. wartości surowca z punktu widzenia użytkownika, którą uzyskuje się przez badania laboratoryjne, w skali półtechnicznej albo przemysłowej. Badania jakości kopaliny obejmują badania jej uziarnienia, rodzaju, jakości i ilości zanieczyszczeń oraz innych własności technologicznych mających . wpływ na sposób przeróbki tej kopaliny.
Granice złoża określające jego położenie, kształt i objętość ustala się na podstawie zdjęć geologicznych, podstawowych badań geologicznych, wniosków wynikających z robót geologiczno-poszukiwawczych, jak również szczegółowych i zagęszczonych robót geologiczno-rozpoznawczych.
Granice złoża mogą być naturalne lub sztuczne. Naturalnymi granicami mogą być wychodnie złoża, uskoki itp. Sztucznymi granicami są płaszczyzny pionowe lub poziome, które wydzielają pewną część złoża ze względów technicznych i gospodarczych.
Ilość kopaliny w każdej kategorii z podziałem na zasoby bilansowe i pozabilansowe oblicza się na podstawie objętości złoża, wynikającej z określenia jego rodzaju, jakości, granic i własności fizycznych kopaliny.
Geologiczno-górniczą możliwość wydobycia kopaliny ustala się przez określenie miąższości nadkładu i złoża, stosunków hydrogeologicznych w złożu i jego otoczeniu, charakteru skał otaczających, zaburzeń tektonicznych i innych czynników naturalnych wpływających na warunki, w jakich odbywać się będą roboty górnicze udostępniające i eksploatacyjne.
Leave a reply