Wymiary otworów w pomostach spoczynkowych przedziałów drabinowych powinny mieć, licząc w kierunku długości drabiny, co najmniej 700 mm, w kierunku zaś szerokości drabiny 600 mm. Odległość między pomostami wynosi najczęściej 6 m. W szybach, których czas istnienia ma być dłuższy niż 10 lat, wykonuje się konstrukcję przedziału drabinowego z kształtowników stalowych. Przepierzenie przedziału drabinowego wykonuje się obecnie najczęściej z siatki plecionej o oczkach 60X60 mm z drutu ocynkowanego o średnicy 3,5 do 4,0 mm. Siatki naciągnięte na ramie ze stali okrągłej lub z kątowników przymocowuje się do dźwigarów nośnych przedziału i pionowych słupów za pomocą uchwytów, których jeden koniec, trzymający ramę siatki, wykonany jest w postaci haka, a drugi jako śruba. Takie połączenia ułatwiają później wymianę siatek. Niekiedy przepierzenie przedziału drabinowego wykonuje się z desek grubości 25 do 30 mm, zakładanych pionowo pomiędzy przymocowane do dźwigarów, nośnych listwy. Dla podniesienia trwałości deski te impregnuje się. Przedział drabinowy i pozostałe elementy wyposażenia szybów udostępniających złoża soli wykonuje się z drewna.
Pomosty spoczynkowe wykonuje się najczęściej z blachy żebrowanej grubości 7-1-2 mm. Niekiedy – dla zwiększenia ilości powietrza wchodzącego szybem – pomosty spoczynkowe wykonuje się z blachy perforowanej lub w postaci kratownicy z piaskowników. Czasem stosuje się pomosty drabinowe z bali impregnowanych grubości 50 mm.
Konstrukcja stalowa przedziału drabinowego ma być pomalowana, podczas użytkowania stale kontrolowana i konserwowana. W czasie głębienia szybu przedział drabinowy powinien być bieżąco uzupełniany w ślad za posuwającym się przodkiem szybowym, z którym łączy się za pomocą szybowej drabiny wiszącej (z lin stalowych).
Gdy przedział drabinowy nie uzupełnia się na bieżąco, wówczas należy stosować tzw. awaryjny wyciąg drabinowy w postaci drabiny ze stalowych elementów z ochronami spoczynkowymi, zawieszonej na wciągarce. Wyciąg awaryjny powinien zapewnić zmieszczenie się na nim całej załogi przodku.
Leave a reply